Ložnice – úprava zdi – “panelling”

Již několikrát jsem na Instagramu zahlédla různá videa a následně i výsledky tzv. panellingu. Trošku podivný výraz, ale v angličtině jednoznačně vystihuje, o co jde, zatímco v češtině bychom to popsali jedním slovem třeba jako “olištování” (taky strašný výraz:-)) nebo prostě jako metoda, kdy použijete lišty na zdi, vytvoříte z nich požadovaný útvar/obrazec a poté přetřete barvou. No a to je v podstatě ono, to, co jsem se pokusila vytvořit v ložnici. Vlastně jsem to ani neměla v plánu, ale v sobotu po návratu z dovolené mi to problesklo hlavou a ten den večer už jsem pracovala na realizaci.

Nakoupili jsme potřebné věci, zajeli jsme do běžného hobby marketu:

lišty – ty jsou zásadní, já vybrala takové, co byly dostupné , protože původně jsem chtěla jednou tak široké, tyto měly z jedné strany ostrou hranu, z druhé oblou (4cm šíře, délka 240cm), lepila jsem na zeď tou oblou, protože jsem chtěla nechat hrany vyniknout

lepidlo – vybrala jsem z běžného sortimentu obchodu vhodné na daný povrch

tmel – tím jsem zatmelila spoje, přechody pomocí “špachtle”, co jsem udělala ze starého ohebného plastového prkénka, takové tenké, špachtli jsem nemohla najít:-), ale tohle bylo asi lepší, poté jsem jemně šmirglem začistila

silikon – všechny přístupné hrany jsem začistila silikonem, berte takový, co se dá přetřít, nevím, zda úplně každý

barva na zeď – po zaschnutí jsem přetřela klasickou barvou na zeď, já použila tu, kterou jsem již dříve aplikovala na jinou zeď ložnice

pilka na řezání lišt

náčiní na malování

vodováha

Zásadní je řádně vyměřit rozměry lišt, poté už to je v podstatě snadné. Lišty v požadované velikosti nalepíte na zeď. Začala jsem těmi horizontálními a nalepila je na horní i dolní okraj. Poté přišly na řadu ty vertikální. Tady je skutečně důležité správně propočítat vzdálenost od sebe. Vodováhou jsem si pohlídala správné umístění kolmo dolů.

ten džbán mi přitlačuje jednu neposlušnou lištu ke zdi, jediná nechtěla držet:-), ostatní bez probému
hotový základ

Po zaschnutí jsem spoje přetmelila a druhý den začistila šmirglem.

Následně přišel na řadu silikon. Na fotce výše je trochu vidět.

Dávala jsem na vodorovné i svislé hrany.

začisťovala jsem prstem namočeným ve vodě se saponátem a poté hadříkem, pokud vám někde zůstane silikon na dřevě, můžete sundat pomocí šmirglu

Nechala jsem zaschnout a poté přetřela barvou.

A pak už finální styling:-).
když “nová” ložnice, tak i nové povlečení
Z výsledku mám radost a taky z toho, že jsem si hezky uklidila každý kout:-). Vysávají tu děti, někdy je třeba to doladit:-). A jeden tip na čištění látkových stínidel, možná ho znáte, mně to nedošlo strašně dlouho, až jsem viděla někde na Instagramu:-), funguje to skvěle, naším vysavačem by to bylo složitější.
tahle role je na to ideální
mám pocit, že tomu prostoru to prospělo moc a moc, cítila jsem, že tam něco chybí, když jsem tu zeď vedle vymalovala a tuhle nechala bílou, jsem moc spokojená a už přemýšlím, kde ještě bych se vyřádila:-)

V ložnici bych ještě ráda i jiné změny, třeba noční stolky, ty hledám už roky. Buď se nelíbí manželovi, nebo jsou moc drahé, nebo to není ono:-). Až přijde pravý čas, určitě najdu i pravé stolky.

Fotky z dovolené jsem zatím nestáhla, ale chci to stihnout, chci toho vlastně ještě tolik stihnout, než půjdu do práce, už se mi to krátí.

Hezký den.

8 Comments

 1. hanka

  Vypadá to moc dobře a já myslela, že si přidělávala na zeď nějaké desky a ono jen lišty…..

 2. Marcelko, vypadá to dobře. Ale je to věc, do které já se určitě nepustím – nemám na to ani zručnost ani trpělivost ani představivost.
  Hezký víkend

 3. Helena Davidová

  Marcelko, tleskám! Tyhle obložené zdi vždycky obdivuji v UK – si šikovná, vypadá to skvěle!
  A ta barva – Terka po svých UK pobytech měla takové stěny v pokoji :o)
  Měj hezký večer, Helena

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )