Jak na domácí microgreens

S nastávajícím jarem máme tak nějak přirozeně v sobě zakódovaný nový začátek. Příroda se probouzí, rodí se mláďata, rostlinky vylézají z půdy, sílí, plodí. Očekáváme, že s jarem dorazí i nová energie a vitalita. Někdo tomu rád pomůže změnou stravy, pohybem na čerstvém vzduchu, úklidem a podobně.

Já jsem dostala možnost vyzkoušet si velkou farmu Microgreens+Regrow – slonová kost a klíčící sadu s klíčící miskou, ø 16 cm Regrow od firmy Plastia. Seženete na stránkách plastia.eu nebo na bonami.cz.

O co jde?

“ReGrow je nový trend, který se pomalu zabydluje i v českých kuchyních a zprávu nese jednoduchou: nic nevyhazujte, pěstujte. Jedná se o udržitelné pěstování, kdy využíváme přirozenou vlastnost regenerace rostlin, kterou je například obrůstání nových natí, které lze dále využít pro vaření. Nepěstujeme tedy ze semen, ale z odřezků a zbytků zeleniny.” (citace ze stránek plastia.eu)

Takto můžete pěstovat zejména kořenovou zeleninu nebo cibuli a avokádo.

…ilustrační obrázek ze stránek plastia.eu…

Naopak ve “velké farmě” vypěstujete microgreens, které se řadí mezi superpotraviny a obsahují až 40x více živin než dospělé rostliny. Microgreens se sklízí ve fázi děložních listů nebo ve chvíli, kdy se objevují pravé listy. Na rozdíl od klíčku, který se sklízí včetně kořínku.

Výhodou je, že microgreens můžete pěstovat na okně po celý rok. Navíc je to snadné a velmi rychlé. Už během 6 dní sklízíte zelené rostlinky. Postup je podrobně popsán v přiloženém letáku, můžete kouknout i na web a video. V balíčku vám dorazí vše potřebné: gel/perlan, semínka, dokonce i balíček s překvapením:-). Nesmíte zapomínat na rosení, to je pro kýžený úspěch nezbytné. Vyzkoušejte třeba semínka ředkviček, řeřichy nebo hořčice.

A jak to dopadlo u nás? Chutnalo dětem? Vyrostlo mi něco? Podívejte.

…obdržela jsem zásilku s těmito produkty…

…zabalené…

…vybalené…

Postupovala jsem podle návodu. Je srozumitelný, nic na tom není, jen pohlídat množství.

…připravila jsem si potřebné množství semínek, tady ředkvičky…
…gel jsem smíchala s vodou a dala do misky…

…přidala jsem semínka…

Pak jsem semínka na dva dny zakryla víčkem, nechala je svému osudu. Po dvou dnech jsem víčko sundala a začala pravidelně rosit.

…vlevo sáček s překvapením, vpravo ředkvička, tady po třech dnech…

…pro klíčení ředkviček jsem použila gel, pro překvapení perlan, také byl součástí balíčku…

…a tady situace po 5 dnech…
…překvapení od počátku zaostávalo, naopak ředkvička jela jako divá, překvapení i po více dnech zůstalo malé a netuším dodnes, co to bylo, tady se pokus nepovedl…
Ředkvička byla geniální! Vypadá to krásně a zda nám chutnala? Ano, Barča snědla skoro celou první dávku na posezení:-). Já jí také pomohla. Chutná to jako ředkvička, jen nepálí. Opravdu výtečné! Mně osobně překvapilo, jak rychlý proces to byl.
…takto to vypadalo u gelu…

…dobrý chleba, bílý sýr, ředkvička…skutečně velmi chutné…

Já jsem nadšená a určitě v tom hodlám pokračovat. Asi se vyhnu perlanu, i když nevím, zda byl příčinou neúspěchu u semínek s překvapením, ale u gelu je má zkušenost pozitivní, navíc mám ještě jeho zásoby.

Microgreens plné vitamínu můžete využít i v polévkách, do pest nebo pomazánek.

Co je mi také sympatické, to je filozofie firmy Plastia. Jde o českou firmu, která se snaží o udržitelnost. Některé výrobky jsou vyrobeny za pomocí přírodních materiálů, byť jde primárně o výrobky plastové. Ty mé obsahují barvivo v podobě kávové sedliny.

Těším se, že vyzkouším další varianty rostlin i jejich následné využití a taky regrow ve spojení s kořenovou zeleninou:-).

O vitamínech takto mladých rostlin nepochybuji a věřím v jejich účinky.

Děkuji i bonami.cz za možnost vyzkoušet něco nového. V odkazu najdete více výrobků od firmy Plastia.

Hezké dny.

Marcela

2 Comments

  1. Helena Davidová

    Parádní kouzlení! Ředkvičková výhonky mám taky moc ráda, i když na to nemám takovéhle udělátko – Barče se nedivím :o)
    Marcelko, přeji hezký jarní den (u nás je právě vánice – ach jo!)
    Helena

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )