Halloween

anglosaský lidový svátek, který spadá právě na dnešní den. Název vznikl zkrácením původního anglického názvu do češtiny překládaného jako Předvečer Všech svatých – All Hallows’ Evening.

Jako angličtinář bych mohla mít k této kultuře možná o něco blíže, nicméně i tak se s přebíráním svátků anglicky mluvících zemí úplně neztotožňuji.

Ale vydlabanou dýni, jakožto jeden ze symbolů tohoto dne, mám ráda a dlabu již několikátý rok po sobě. Světlo dýňové lucerny mi přijde kouzelné. A podle legendy má dokonce i ochrannou funkci. Ožrala Jack totiž přelstil ďábla a ten ho po jeho smrti nakonec odmítl od brány pekelné. Na oplátku mu ale dal žhavé uhlí, které dal Jack do vydlabané řepy, aby mu svítilo při jeho věčném putování. Dýním se svíčkou se v angličtině přezdívá Jack -o’- lantern – podle Jacka ožraly. A lidé věří, že Jack přijde, vezme světlo a ochrání je před kýmkoli.

dsc_0514_1

 

dsc_0586_1

 

dsc_0590_1

Věřím, že mnozí dnes svoji dýní rozsvítí:-), my tedy určitě:-).

Hezký den.

podpis_V1

12 Comments

 1. Anonymous

  Tak legendu som nepoznala . I u nás už je na stole:)) Krásny týždeň Marcelka…

 2. Anonymous

  To je taky hezká legenda. U někoho na blogu jsem vloni četla, že je dnešní noc Svátek světel -podle Keltů, takže hlavně svítit, ať už to je jakkoli 😉 Měj se hezky. D.

 3. Helena Davidová

  Ani já se s přebíráním svátků neztotožňuji, ale dýni jsme s dětmi vždycky vydlabaly a rozsvítily.
  Marcelko, máte ji moc krásnou!
  Hezký podvečer, Helena

 4. Mně se dlabani dýní líbí, ani si to nemusím s tímhle svátkem stotožňovat 🙂 kdybychom ji měli kam dát, dlabala bych taky 🙂

 5. K přebírání anglosaských svátků mám podobný poměr jako ty. Asi nejvíc mi na nich vadí ta komercionalizace. Vyřezávání dýní a jejich rozsvěcování mi přijde jako prima aktivita pro děti. Sama dýni nedlabu, nepletu, neháčkuji, nešiji, nearanžujii – jen jsem ji zcela prozaicky zkonzumovala. Ale půjdu si zapálit světýlko do svícínku a solné lampy….
  A díyk za připomenutí legendy i hezké fotky.

  • M.

   Stano, diky, myslim, ze dyne ve forme jidla je stejne tak dobra a uzitecna:-), ne-li vice. Tak prima vecer. M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )