Víkend byl úžasný…

…na tom se asi shodneme všichni. Všichni, kdo jsme si mohli užívat toho báječného počasí.

Děti vcelku neplánovaně odjely k babičce dříve, než jsme zamýšleli, a my využili toho, že jsme nic nemuseli. Nádherný pocit. Nemuseli jsem vstávat podle dětí, vařit podle dětí, vymýšlet zábavu podle dětí… Mohli jsme prostě jen tak být:-).

Když tento stav člověk nemá tak často, užije si to naplno a váží si ho.

Jen tak jsme seděli venku pod tou blankytnou oblohou, povídali si, a i tu práci, na kterou také došlo, jsme zvládali v naprosté pohodě a klidu. Realizovali jsme i takové drobné činnosti, které vyžadují třeba pár minut, ale v běžném shonu na ně nedojde.

Tak jsme přidělali odpadlé lišty z komody, nebo třeba vysáli důkladně auto /to je u nás skutečně vzácnost/, natřeli to naše pódium, věnovali se zahradě, já byla dokonce i v práci /maturity o víkendu, nezvyk, ale bylo tomu tak:-)/ , dvakrát v práci /podruhé na rozlučkovém večírku maturantů/,  stihla jsem navštívit zajímavý kostelík v bydlišti mé kolegyně, a také jsem prvně zkusila upéct drobenkový koláč, abychom si volné chvíle vychutnali i doslova:-).

 

 

Recept na ovocný drobenkový koláč

drobenka:

1 hrnek cukru
125 g másla
2 hrnky polohrubé mouky
 těsto:
2vajíčka
3/4 balíčku prášku do pečiva
3/4 hrnku mléka

1 bal

1 balíček vanilkového cukru
ovoce
 Postup:

Z polohrubé mouky /tentokrát jsem neměla špaldovou, ale příště ji určitě použiju/, cukru /já třtinový/ a másla uděláme drobenku. 1 hrnek z ní odebereme na posypání koláče a do zbytku přidáme ostatní ingredience (2 vejce, 3/4 hrnku mléka, vanilkový cukr a prášek do pečiva).

Umícháme hladké těsto, které vlijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Poklademe libovolným ovocem a posypeme zbylou drobenkou. Drobenkový koláč pečeme na 200 °C dozlatova.

Já dala na jednu  část meruňky a na druhou jablka, protože syn nemá meruňky rád. Jablka, pokud používám na koláče, obvykle ještě posypu skořicovým cukrem pro lepší chuť. Použila jsem formu cca 20 x 30 cm. Trochu odebrané drobenky mi zbylo, takže menší hrneček stačí. Moc nám chutnal.

Slibují vysoké teploty. Pro mě by ani nemusely být vedra, ale to sluníčko, to má blahodárné účinky na moji psychiku, to beru:-).

Moc mi chutná voda s citrusy a mátou, v teplé kuchyni ji nemusím, ale v nápojích je výborná. Mohla bych tu její vůni čichat pořád:-).

 

 

Krásné dny.

12 Comments

 1. To vypadá dobře. Já drobenkové koláče tedy můžu na kila a nápoje s mátou jakbysmet. Dokonce i teplé čaje jsou s čerstvou mátou o stupeň lepší.
  A hlavně máš tedy krásnou skleničku, ta úplně volá po letním nicnedělání.

  • M.

   Dekuji, Marti, fakt to byl prima vikend, kdy jsme to nicnedelani nesidili:-), hezky den, ja mazu do práce. M.

 2. Koláč vypadá báječně. Přes všechno to stěhování jsem vůbec nepekla, tak snad něco udělám o víkendu 🙂 Krásný den Marci, D.

 3. Mátu jsem zapomněla na chalupě (naštěstí na záhonu) – měla jsem v plánu dělat si v práci právě vodu s mátou a citronem. Takže jsem sáhla po ovocném čaji a konvici s ním strčila vychladit do ledničky. Taky je to fajn osvěžující.
  Hezký den

 4. Víkend se opravdu povedl, počasí letní a něco práce se také stihlo. Koláč vypadá k nakousnutí. :o) V neděli jsme měli návštěvu, tak jsem upekla řezy Raffaello. Jsou výborné a chutnají nám.
  Přeji krásné úterý.

  • M.

   Rezy zni bajecne, ale jsou asi slozitejsi na pripravu, predpokladam. Tak další hezke dny preji, Daso:-). M.

 5. Teprve od te doby, co mame dceru, naprosto chapu ty stavy radosti, ktere popisujete! To, ze se clovek dostane k cinnostem, na nez obvykle neni cas, a dokonce ze se i tesi na fyzickou praci (kterou muze bez vyruseni delat nekolik hodin v kuse). Deti jsou to nejkrasnejsi v zivote, ale mit od nich obcas chvili klid, to je skoro jako dovolena :-D…

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )