Vánoční výlety

Během svátků jsme samozřejmě měli nutkání to cukroví trochu vychodit, jít na čerstvý vzduch, tedy my, rodiče, děti tolik ne:-). Moje sestra i taťka to mají podobně, takže jsme utvořili turistickou skupinu a cestovali společeně, než jsme zjistili, že jeden z nás je pozitivní, ale to už je pryč… Děti pak lépe štrádují, povídají si mezi sebou a nekňourají:-), to je naše taktika.

První výlet byl u mých rodičů, kousek od mého domova, tedy už bývalého, ale pro mě je to stejně “doma” a vždycky bude. Je tam nádherně, říkám to pořád a je to tak…kopce, louky, kousek hory, rybníky, potoky, studánky, je tam všechno, nedaleko i zřícenina Kumburk, náš první cíl, v podhůří Krkonoš, kousek od Nové Paky.

A ty výhledy…

Jde o zříceninu středověkého hradu ze 14. století. Byl založen rodem Markvarticů, patřil i rodu Smiřických a byl také v držení Albrechta z Valdštejna. Není divu, k Jičínu je to jen kousek:-). Jeho historie je složitější, ale nebudu vás detaily zatěžovat, snadno si je vyhledáte.

Dalším naším společným cílem bylo Hruboskalsko. Skály… to je naše. Navíc byl nádherný den, jen lidí jsme v těch místech očekávali méně, ale krásně je tam.

zámek Hrubá Skála a Trosky v pozadí

Poslední výlet, který jsme stihli, bylo Adršpašsko. To máme trochu z ruky, ale vybrali jsme skvělý čas – teď v zimě, kdy tu nebylo příliš lidí, v létě je zaplaveno Poláky i Čechy a chodíte tu v zástupu lidí, stálo za to strávit v autě o něco vće času a dojet až na Broumovsko. Při procházení skal jsme si našli prostor, kdy před námi i za námi nikdo nešel, a místy jsme si tam připadali sami:-), i když i zde lidé byli. Je to destinace, která je dost komerční, ale není divu, nádhera pískovcových skal a jejich údolí je čarovná, proto se pohybujete sice po pěkně upravených cestách, schodech, a že jich tu je /více jak 500/, ale cesta je daná a sejít z ní nesmíte. I tak jsme si to náramně užili. Oproti zimě je tu v létě možnost projet se na dolním jezírku pramicí a s komentovanou vyjížďkou, tu musíte v tomto ročním období oželet, jezírko bylo vypuštěné.

a branou do skal…
Sloní náměstí…poznat slony není vůbec složité:-)
skála Milenci
Starosta vlevo a Starostová
část Velkého vodopádu
o schody tu není nouze:-)

Vydali jsme se i kolem zatopené Pískovny. Voda byla z nějakého úhlu temně modrá, z jiného zelená. Doporučuji, krásná procházka kolem jezera cca 1,5 km.

Máme v Čechách tolik nádherných míst. Myslím, že tato doba nás přiměla o něco více je objevovat a poznávat, to vidím jako veliké plus.

Fotky jsou jen mobilové, ale i tak vás třeba přimějí někam vyrazit, protože venku je krásně v každém ročním období. Vím, je třeba na to mít i čas:-).

A děkuji, pokud jste došli až sem, příspěvek je to dlouhý, klobouk dolů.

Pěkný večer.

10 Comments

 1. Krásné výlety. V těchto místech jsem nikdy nebyla a tak jsem se s vámi moc ráda prošla. Adršpašské skály jsou nádherné, do nich se chci jednou odívat.
  Marcel, super fotky. Přeji krásnou neděli. D.

  • M.

   Tesi me, Daso, ze jsem te na oplatku zavedla nekam, kde jsi doposud nebyla, a ze je to, podle me, tezke:-). Pekne dny. A dekuji. M.

 2. Marcelko, děkuji za krásný výlet, užila jsem si ho s vámi, ikdyž virtuálně….doufám, že se tam v brzské době vydáme:-) a máš pravdu, je u nás plno krásných míst k poznávání a je škoda, že spíše známe zahraničí, než naše kraje. I když se přiznám, že mi ta barva vod chvílemi připomínala plítvické jezera v Chorvatsku, kde je taky pohádkově. Krásný zbytek víkendu přeju.

  • M.

   Ano, chapu, nam ta barva pripominala slovinskou reku Socu:-). Dekuji a hezke dny, Hani. M.

 3. Nádherné výlety, Marcelko! Už spoustu let jsem na těchto místech nebyla, jak píšeš, jsou většinou přeplněná lidmi, ale moc ráda vzpomínám. Ten pohled na zámek je úžasný!
  Taky jsem měli akutní potřebu “venčení” :o)
  Přeji krásnou neděli, Helena

 4. Ještěže nám nezakázali ty výlety. My jsme teda stihli jenom jeden, ale aspoň to. Hezkou neděli Marci, D.

 5. Marcelko, Adršpašské skály znám, byli jsme tam na podzim, takže taky naštěstí málo lidí. Navíc jsme nešli klasický okruh, ale naplánovali jsme si to s využitím značených tras tak trochu jinak… Kumburk je moc pěkná zřícenína (už jsem se na mapě koukla, kde to je, tak třeba někdy…)
  Hezkou neděli

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )