Třeboň, Nové Hrady a něco navíc

Pokusím se naše pětidenní působení na Třeboňsku vtěstnat do jednoho článku, bude tedy asi dlouhý, ale chci tu mít dokumentaci toho, co jsme na jihu Čech viděli. Prázdniny u konce, mně už dovolená skončila, tak ať mám to léto uzavřené:-).

První cíl byla Třeboň samotná, konkrétně zámek, Schwarzenberská hrobka a náměstí.

Zámek i jeho zahrada jsou moc pěkné. Vzhledem k tomu, že jsme plánovali prohlídku hrobky, už jsme děti nenutily podstoupit další na zámku:-), přece jen to zatím není jejich hobby:-). Dali jsme si na nádvoří pití a zmrzlinu a vydali se procházkou k hrobce. Cesta je příjemná s výhledem na rybník Svět. Hrobku jsme prošli s výkladem. Zaujalo mě, že byla postavena kdysi během pouhých tří let a také fakt, jak dobře vypadá při, řekněme, minimálních úpravách v minulosti /ptala jsem se na to průvodkyně/. Určitě si na netu můžete přečíst mnoho dalších podrobností, které sem asi nemá cenu dávat. Za mě určitě prohlídku doporučuji. Nakonec jsme se stavili na náměstí, kde jsme se občerstvili a vyrazili zpět na ubytování.

rybník Svět
Schw. hrobka
takové dobroty jsme ochutnali na náměstí v Třeboni – čokolaterie, muzeum i dílna v jednom

Druhý den jsme se vydali směr Nové Hrady. Okoukli jsme zámek, ale hlavním cílem byla příroda – procházka Tereziiným údolím.

zámek je nádherný

Odtud jsme se vydali do Terčina údolí /říká se mu různě…Terčino, Tereziino/. Samotný okruh má být 7 km dlouhý, nachozených kroků jsme měli určitě víc:-). Název se zřejmě váže k Janu Nepomukovi Buquoy, který tuto lokalitu věnoval své ženě Tereze v roce 1781. Postupně tu vznikl pravděpodobně jeden z prvních krajinných parků v ČR.

A co po okruhu objevíte?

Hamerský mlýn
Lázničky – nešlo o klasické lázně, spíše o pavilon panské lázně
Modrý dům – sezónní panské sídlo, nyní už jen ruina, kdysi míval modrou střechu
Stropnický vodopád – uměle vybudovaný, napájen 720 m dlouhým náhonem, 13 m vysoký, z konce 18. st.
500 let starý dub
Tvrz Cuknštejn – nádherná, bohužel nepřístupná veřejnosti, možná ji znáte z pohádky/filmu Ať žijí rytíři

Projdete se podél řeky Stropnice, kolem luk, bylo tam krásně, přestože bylo veliké horko.

řeka Stropnice
Modrý dům
Stropnický vodopád
Tvrz Cuknštejn
500 let starý dub
Dovolená nebyla jen o památkách, také jsem zajeli do rakouského termálního koupaliště v Gmündu.
V okolí Třeboně je spousta rybníků. Ty mám v plánu více poznat na kolách, snad jednou… Najdete tam ale také poměrně dost pískoven, které většinou nejsou lidem ke koupání povolené, nicméně to asi většina nerespektuje:-), já jsem jen nakoukla do jedné a cvakla tyto fotky na památku. Krásně tam je, lidem se nedivím, ale před pískovnou mnohá auta měla za stěračem pokutu:-/, tak raději opatrně.

Byla to pro mě asi ta nej dovolená z letošních prázdnin, myslím tím destinaci, i když i ostatní místa jsou nádherná, mají co nabídnout a stojí za návštěvu. Naše zem je prostě krásná:-).

Pokud jste došli až sem, děkuji.

Hezký den.

6 Comments

 1. Terčino údolí je moc hezké a vůbec celé Novohradsko. My tam byli kdysi na dovolené (cca před 25 lety – je hrozné, jak to letí). Bydleli jsme tenkrát v Hamerském mlýně – fungoval jako penzion.

  • M.

   Jeee, tak to je dobre, jako penzion ted urcite funguji Laznicky, Hamr nevim. Hezky den, Stano. M.

 2. Jižní Čechy až tolik procestované nemám,takže ráda jsem si vše projela a přečetla. Jo a nový kocourek je krásný a moc roztomilý. Hezké dny! Hanka

 3. Helena Davidová

  Krásná dovolená, Marcelko! Závidím tu hrobku, ta byla zavřená, když jsme u ní byli… Moc mě láká ten okruh, to je na procházku s Aaronem jako dělané :o)
  Užij si hezkou neděli, Helena

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )