Tatry…

polské i slovenské. Tam jsme zavítali do pravých kopců s pěkným výšlapem, i když jsme po cestě využívali lanovky.

Nejhezčí místo polských Tater pro mě byl Kasprowy Wierch necelé 2 tisíce metrů nad mořem. Lanovkou nahoru a pak se kochat, projít, nebo najíst. Doporučuji koupit lístky předem online, ušetříte a nebudete tak dlouho čekat, jen si ohlídat čas a být tam s předstihem. My tam tedy dorazili s dvouhodinovým předstihem a museli jsme na náš objednaný čas čekat, dřív nás nevzali.

Za nejhezčí destinaci ale považuji výlet na slovenskou část. Chtěli jsem původně na Lomnický štít, ale beznadějně vyprodáno. Vyrazili jsme ke Štrbskému Plesu, tam lanovkou na Solisko a nakonec výšlap na Predné Solisko do výšky 2117 m.n.m. Za mě pravé hory, pravý vrchol, kdy lezete až téměř na jeho špici a poté vidíte sráz dolů, jako kamzíci nahoru po kamenech. Pro lidi s bolavými koleny ne úplně ideální. Údaje tvrdí, že výstup nahoru trvá hodinu, my to ale neměřili, každopádně to jde i rychleji.

Ještě kousek:-)…

Toto je samotný vrchol Predné Solisko. Je tu trochu vidět ten vrchol. Ano, lidí poměrně dost, ale vzhledem k hlavní sezóně to nebylo až tak zlé, třeba na lanovku žádná fronta. Pro mě tohle bylo přesně to, za čím jsme do Tater jeli.

Jeden den nám pršelo, tak jsme se vydali do druhého největšího města Polska Krakova asi 100 km od našeho bydlení, tam totiž pršet nemělo. Cesta vzhledem k dopravní situaci trvala podstatně déle, než jsme očekávali, takže jsme nestihli úplně vše, co jsme měli v plánu. Zdrželi jsem se hlavně v historickém centru.

Mariánský kostel

Sukiennice – historická budova tržnice

Všechny památky výše se nachází na hlavním náměstí Rynek Glowny.

Hojně navštěvovaným turistickým cílem je bezesporu královský hrad Wawel s jeho katedrálou a dalšími budovami, právem patří na seznam UNESCO.

Když už jsme byli ve městě, neodpustili jsme si ani kavárny:-). Výběr byl opravdu široký. Zajímavý pohled se nám naskytl ze střechy restaurace v budově Hudební akademie.

Zajímavý byl i interiér.

Církevní budova u Wawelu.

Jeden jsme strávili v termálech, to bylo přání dětí. Tam jsem se děsně spálila a rány léčím dodnes:-).

Myslím, že naše dovolená byla pestrá, od všeho trochu, i když pokud bych si měla příště vybrat, zvolím raději Tatry slovenské:-), kam bychom někdy rádi zavítali na delší dobu.

Hezké výletování všem.

Marcela

2 Comments

  1. Ve slovenských Tatrách jsem byla 3x..Líbilo se mi tam. Nádherné scenerie. V Krakově jsem bylav rámci poznávacího zájezdu. Tímto zájezdem jsem si poopravila pohled na Polsko..My ho máme od nás celkem kousek a tak sem jezdívaly do textilek pracovat Polky z pohraničí. No prostě nic moc. Ale to bylo za totáče. Vůbec mne to dlouho do Polska nelákalo.A opravdu jsem byla mile tím zájezdem překvapená. Krásně jsi vše vyfotila!!! Měj se hezky! Hanka

    • M.

      Dekuji moc, Hani, asi nejsou vsichni stejni, ale ta kultura ma proste sva specifika:-). M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )