Slovensko/Maďarsko aneb výlet do minulosti

V březnu, proto ten výlet do minulosti v názvu, jsme se školou vyrazili na poznávací zájezd do Maďarska přes Slovensko na tři dny. Začali jsme ho plánovat po Novém roce, když v únoru vypukla válka, měli jsme obavy, zda to nakonec vůbec dopadne a dopadlo:-), takže dnes konečně alespoň stručný, no stručný, to se uvidí:-), článek jako reportáž z výletu. Zkusím vecpat tři dny do jednoho článku. Jdeme na to.

Prvním cílem bylo hlavní město Slovenska, kam jsem se já podívala prvně v životě! Překvapilo mě, jak je historické centrum malé a že tam byl klid, málo lidí, ale moc pěkně, to zase jo:-).

První fotky Bratislavského hradu a výhledu z něj na moderní část Bratislavy a jeho výškové budovy, myslím, že to funguje a nová a stará část k sobě hezky pasuje (poslední foto první série).

Viděli jsme i sídlo prezidentky Čaputové.

Podobných soch je po Bratislavě více:-).

Poté jsme se přesouvali do Budapešti.

Nejdříve pár fotek z ubytování. Bydleli jsme v hostelu v centru Budapešti. Moc se mi líbil, vkusně zařízený, i když pokoj pro dva tedy hodně pidi, ale spokojenost.

První den jsme začínali na Gellertově vrchu u Citadely /fotku tady nemám/, která se ale opravovala, ale výhled moc pěkný. Bylo jaro, počasí jsme měli ukázkové. Poté jsme nakoupili na místní tržnici a vyrazili do centra.

Nahlédli jsme do baziliky sv. Štěpána.

Dalším nádherným místem a častým cílem turistů je parlament. Měli jsme to štěstí, že jsme si ho prohlédli za dne i při setmění, protože jsme se vydali lodí po Dunaji a naše plavba byla asi jedním z nejzajímavějších momentů a zážitků z celého zájezdu.

Druhý den jsme se vydali na Budínský vrch zapsaný v UNESCO. Zde se nachází hrad, Rybářská bašta a Matyášův chrám.

… u hradu…
…sídlo prezidentky, hned vedle hradu…
…Rybářská bašta…
…výhled od hradu…
…Matyášův chrám…

Na úplný závěr jsme si nechali Tropicarium a podmořský svět. Působivá podívaná, kdy nám na hlavou proplouvali žraloci a jiné zajímavé ryby a rybky.

No a poté jsme se vydali směr ČR. Všechno klaplo na výbornou, zájezd se líbil nám i studentům. Fotek mám pochopitelně mnohem víc, ale jako stručnou vzpomínku a možná i inspiraci tento článek postačí .

Budapešť je určitě příjemné místo, kam mnozí míří za termálními lázněmi, kam jsme se my bohužel nepodívali. Za návštěvu rozhodně stojí, i když Praha je Praha:-).

A příště se zase vrátíme do interiéru a současnosti.

Hezký Den matek všem matkám i nematkám.

2 Comments

  1. Helena Davidová

    Marcelko, krásná reportáž! Ráda jsem si zavzpomínala, v Budapešti jsem byla několikrát, ale je to už hrozně dávno. Líbilo se mi tam. Stihli jste toho celkem hodně, škoda, že sis neužila některé lázně, to je hodně příjemné…
    Měj hezký den. Helena

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )