Okolí terasy

Věrní čtenáři ví, že budujeme terasu, respektive měníme dlaždice za dřevo a zároveň stavíme jakousi pergolu, která by měla terasu stínit, ne chránit před deštěm.

Není hotovo, ještě nás čeká poslední úsek pokládky prken, ale já nevydržela a osázela jsem nové záhony, které zvětšenou terasu lemují, trvalkami.

Slibuji si od nich, že se rozrostou a vytvoří záhon plný kvetoucích květin po celé léto. Ani plevel tam neporoste, trávu jsem odebrala a hustý rostlinný porost, který tam snad jednou/brzy bude, mu ani nedovolí vyrůst. No trochu si to idealizuji:-), ale to je plán. Teoreticky by to vyjít mohlo, tak uvidíme, co realita a čas…

A jaké trvalky jsem vybrala? Malá ukázka:

ostrožka – delphinium
v pozadí hortenzie latnatá, kterou už máme roky, ale bylo třeba ji kvůli větší terase přesadit
a nebyla jediná, i tahle růžová macrophylla a za ní Hydrangea arborescens ‘Abetwo’ STRONG ANNABELLE®, INCREDIBALL® jsou přesazené, ne nové
…annabelle má mít obří květy, což měla pouze první rok, od té doby jich má mnoho, ale podstatně menší…
…vlevo od hortenzie digitalis – náprstník…
asparágus jsem dostala od kolegyně na konci roku, den poté jsem ve sběrném dvoru našla další poklad – tento hrnec, a světe, div se, asparágus do něj pasoval, jako by byl pro měj stvořený
tahle hortenzie je popínavá a měla by časem pergolu přistínit
muchovník č. 2
v místě, kde je pařez s hrncem, teď už stojí přesazená bříza, taky časem ukážu, zatím jsem nestihla nafotit, místo břízy už je druhý muchovník, který na této fotce čeká v černém obalu vlevo, oba muchovníky budou integrované v terase

A teď se podíváme na druhou stranu terasy, kde je podobný trvalkový záhon.

…verbena – sporýš…
…gaura…
mám růžovou i bílou
…agapauthus bridal bouquet…
euphorbia
…zvonek – campanula punctata…
lavatera
…ale máme tam třeba i borůvky…
trochu širší záběr

Záměrně jsme nadávali do záhonů fólii, tak jsem zvědavá, jak často budu muset “plejt”. Záhony ještě musíme orámovat, aby se kolem lépe sekala tráva. Prostě moře práce před námi:-).

Doufám, že příští příspěvek na téma zahrada už bude s hotovou terasou.

Pěkný den.

10 Comments

 1. Hezky jsi to osázela. Ale pletí tam bude spousta – aspoň soudím podle zahrádky na chalupě, kde nemáme nic na folii nebo v mulči a když v létě 14 nepřijedeme, tak se plevel docela činí 🙁

  • M.

   To nechci slyset, Stano:-))). No ale tusim, ze to tak bude, jen doufam, ze to cele zaroste spis téma kytkama. M.

 2. Helena

  Marcelko, moc se mi u tebe líbí! Připomněla si mi, že mi před časem ostrožka vymrzla a novou jsem si nepořídila… A to je mám tak ráda… Folii postupně likviduji, půda je pod ní přes všechnu péči (co je tedy možná) jako beton… Budu taky plejt :o)
  Měj hezký den, Helena

  • M.

   Helenko, s tou ostrozkou to nectu rada, no snad vydrzi. Ano, folie je pry zlo, bohužel mi ji jinde mame v takovem množství a na ni kameny, ze ji tam nechavam, ale uz bych to dělala zrejme jinak, delat to znovu. M.

 3. Marci, moc se mi líbí tvůj výběr rostlinek. Já mám taky jasno, co bych si ve své zahradě přála, tak snad se jí jednou dočkám 🙂 Jinak podle posledního poznatku, který mám od strýčkova zahradníka, by se v zahradě neměla používat mulčovací kůra, protože se v ní velice daří škůdcům, kteří pak napadají okrasné rostliny a dřeviny. Ale netuším, jestli se to týká nějakých konkrétních nebo všech obecně. Každopádně to možná stojí za prověření. Hezký večer, H.

  • M.

   Dekuji, Hani, preju, at se plany vyplni:-). A jinak verim, ze z te kury by mohlo vzejit ledasco. Ja doufala, ze mi u kytek udrzi trochu vlahy v tom horku. Alepson první sezonu. No budu na to muset juknout. M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )