Levandulový…

příspěvek jsem tu letos doposud neměla, tuším:-).

I já jsem usušila levanduli, aby bylo do mýdel a zbyde-li, tak třeba i na voňavé polštářky.

Letos jí nemám tolik. Po několika letech mi umrzly dvě podstatné části levandule, možná uschly, ale mám už koupené nové, zatím v květináčích a na podzim je dám do země.

Levandule je prostě nádherná. Její barva, vůně a hlavně účinky (při bolestech hlavy, nespavosti, proti molům ve skříni, v kosmetickém průmyslu, ale i jako koření do jídel), a toho ruchu, co kolem ní je, samý hmyz.

 

 

 

 

Nafoceno s dalšími poklady od rodičů ze sklepa.

Mějte krásný den.

 

20 Comments

 1. Já znám více zblízka levanduli teprve pár let a jsem nadšená z toho jak voní, jakou má barvu, využití – přemýšlím, že ji příští rok dám do více truhlíků, taky proto, že vydrží vedra 😉 Krásný den Marci, D.

   • Nevím, jak to funguje s levandulí, ale na sirupy z ostatních bylinek platí, když se po naplnění lahve přilije nahoru ještě panák silného alkoholu. Vodky, nebo třeba rumu. Neproteče to skrz hustý sirup pod tím, ale vytvoří to takový antibakteriální špunt. 🙂 Vydrží to potom v chladu i několik měsíců bez problémů a po otevření se vršek jen sleje. Vyzkoušeno na mátě, bezu a meduňce. 🙂

 2. Tak nakonec té levandule tak úplně málo nemáš (apoň proti mně ;-)). A poklady ze sklepa jsou úžasné, hlavně ty lahve.
  Hezký den

 3. Marci, taky mám levanduli moc ráda. Jedna malá kytička mi visí v chodbě na skříňce. Nemůžu se té vůně nabažit. K.

 4. Helena

  Krásný příspěvek! Voňavý a nostalgický!
  Marcelko, přeji pohodovou neděli, Helena

 5. Marci,
  taky jsem po zimě o jednu přišla. Byla stromková, měla pět let a její koruna zakryla už celou studnu. Té mi bylo fakt líto.
  Ale aspoň je zase místo na něco nového 🙂

  • M.

   Ano, optimista to vide presne tak::-), ja uz mela take letite, ale asi moc kruta zima:-(. M.

 6. Monika

  Levanduľa je naozaj všetranná. Krásne fotky, ako vždy. A tie fľaše sú suprové. Parádny poklad zo sklepa :-).

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )