Letos trochu jinak…

Řeč je o barvení vajíček. Už vloni jsem plánovala barvit vajíčka přírodně, nakonec na to nedošlo.

Letos ano. Vybrala jsem si dva způsoby: červené zelí a řepu. Oboje jsem nakrájela nahrubo a dala do hrnce (samozřejmě zvlášť, řepu jsem oloupala). Vařila jsem cca 30 minut. Poté zeleninu vyndáte a vývar necháte odstát, vmícháte ale dvě lžíce octa a dvě lžíce soli. Když si vývar trochu odpočne, cca na pokojovou teplotu, vložíte předem uvařená vajíčka zchladlá také na pokojovou teplotu.

Já jsem nevydržela a vkládala dříve. Možná i proto mi slezly gumičky, kterými jsem chtěla udělat efekt proužků. Zároveň jsem ťupala na vajíčka trochu másla, abych docílila efektu mramoru, ani to nedopadlo. Neva.

V odvaru jsem nechala stát několik hodin, čím déle, tím sytější výsledek.

Řepa vajíčka v podstatě neobarvila, jako by se zvýraznila jejich původní barva, zelí do tmavě modré.  Druhý den ráno byla některá modrá vajíčka do zelena.  Takže mám nakonec tři odstíny:-). V řepě jsem nechávala do druhého dne, v zelí cca 6 hodin. Měla jsem vajíčka hnědá, bílá jsem nesehnala.

Tady je výsledek. Posílám i s ranním sluníčkem od nás.

easter_egggs (9)

 

easter_egggs (6)

 

easter_egggs (2)

 

easter_egggs (1)

 

A celá kolekce:-):

easter_egggs (17)

 

easter_egggs (19)

 

A jak jste barvili vy?

Užijte si krásný den, pro nás bude výletní:-).

podpis_V1

 

15 Comments

 1. Máš to moc hezké. Já jsem na tohle barvení zatím nedostala odvahu. Letos jenom tempery, ale naposledy jsem vajíčka barvila asi ještě na střední, takž nějaký posun mám 😀 Krásný výlet

 2. Helena

  Moc hezké, Marcelko!
  Teď mě skoro mrzí, že jsem zůstala u tradiční cibule…
  Příjemný večer přeji, Helena

 3. Takto přírodně nabarvená vajíčka se mi náhodou moc líbí. I ta řepová… Přeji krásné svátky. Radka

 4. Tato přírodně nabarvená vajíčka se mi náhodou moc líbí. I ta řepová… Přeji krásné svátky. Radka

 5. Anonymous

  Marcel krasne, my s holkama barvily stetcem – takze na vajickach vznikly berusky, kyticky … A od Elli cmaranice. Krasny vylet M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )