100 let

…kulaté a vysoké číslo, i když v historii až tak ne.

Asi nejsem ta pravá, která by mohla rekapitulovat a hodnotit, ale přeju nám všem, ať je nám tu dobře, ať si tu zemi velebíme. Vždy budou tací, kteří nám budou vadit, v různých ohledech, tak ať jich je co nejméně – hlavně u moci.

Mé babičce je 93 let. Zažila vlastně celou dobu republiky. Myslím, že je znát, že se narodila v První republice. Je to dáma, vždy upravená. Dělá poctivé buchty, bábovky, vždy pečlivě balila dárky. I když nám pošle po rodičích byť jen dobroty nebo kovovou korunku do kasičky, vždy je vše krásně nadepsané, zabalené. Tahle poctivost a pečlivost v lecčems chybí, ale zároveň sleduji, že je více těch, kteří se o ni zase snaží a to je moc fajn.

A když máme ten svátek, tak tady je jedna sváteční kytička. Je z naší zahrady a už asi opravdu poslední.

 

 

 

Užijte si tento sváteční den.

12 Comments

 1. Helena

  Marcelko, děkuji za krásné vzpomínání! Včera byl u nás kamarád, jeho mamince je 96 let. A jakoby mluvil o tvé babičce. Byla bych moc ráda, kdyby se mezi lidi, občany, vrátila trocha noblesy. Určitě by to všem prospělo!
  Měj krásnou neděli, Helena

 2. Ono, noblesa – moje babička se narodila v r. 1906 a v padesáti (na mámině svatební fotce) vypadala starší než moje máma dneska, kdy jí je 82. Byla to obyčejná venkovská ženská,co měla pět děti, prožila celý život na samotě na malém hospodářství, kde byla spousta dřiny a každá koruna se obrátila ,dvakrát. Na noblesu neměla moc čas… Ale ty buchta uměla taky skvělé. Ono abychom si tu první republiku neidealizovali jen podle filmů s Adinou Madlovou …
  Jinak doufám, ženaší repuiblice prší do další stovky dneska štěstí. A souhlasím s tím, že našemu veřejnému prostoru i vztahům mezi lidmi by kultivace prospěla. A je na každém, jak ovlivní “prostor” kolem sebe – ony velké věci se vždycky skládají z maličkostí

  • M.

   Rozumim, Stano, nic není cernobile a je mi jasne, ze ne všichni se měli prave tak, jak to zname z filmu pro pametniky. Verim ale, ze ta poctivost a peclivost v tom, co lidi delali, fungovala i na venkove. Stejne tak si uvedomuji a přiznávám, ze si tu dobu idealizuji, uricte ano, a rada:-). Prave podle filmu s A. M. a dalšími. I tak ale verim, ze ma babicka mela a ma něco z toho, co ty damy v nich. Hezkou nedeli, M.

 3. Marcelko, krásně napsáno. Také přeji naší zemičce ať jen vzkvétá a máme se v ní stále dobře.
  Kytice je nádherná, obdivuji, mně už nic na zahrádce nekvete.
  Přeji krásný sváteční den. D.

 4. Někdy je mi skutečně líto, že se doba první republiky téměř vytratila z dohledu, prostě na mě ta doba působí tak elegantně, ať už lidé žili ve městě nebo na statku, nikdo nevysedával u počítače, u televize, všichni měli více času a vše se dělalo poctivě…:) Muži byli galantní a ženy vždy připravené…Ale je pěkné, že se styl považuje za originální a i mládež už (snad) tuší, jaký je ten rozdíl a co tehdy třeba mělo lepší úroveň…jen si k tomu každý musí najít tu svou cestu 🙂

  Pěkné růžičky! Ty jsou keříčkové? V růžích se nevyznám, ale moc se mi líbí 🙂

  • M.

   Diky, Zuzko, za reakci. Mozna si to idealizujeme, ale něco na tom bude.
   Ruze mam klasicke. Beru vždy podle oka, taky to moc nestuduju, aby se mi libil a vonela:-). M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )