Vánoční hvězda

Obchody jich jsou plné, dokonce  v různých barvách. Mně se nejvíce líbí ty světlé.

Jenže po opětovných neúspěších, kdy mi zajdou ještě před Vánocemi, jsem si letos říkala, že žádnou nepořídím, navíc ty bílé málokde vidím.

To jsem se pak ale vydala do toho “mého” obchodu po cestě z práce, mimochodem tam stále jezdím a zatím asi i budu nadále (pravidelní čtenáři vědí), kde jsem jedné bílé neodolala. Říkala jsem prodavačce, že jsou těžké na pěstování a ona oponovala, že ne, a není to tím, že by jí šlo o kšeft, to jsem si jistá.

Dostala jsem papírek s pokyny, jak se o ni starat a rozhodla jsem se to tu s vámi sdílet, protože vím, že problémy s udržením této rostlinky při životě má více lidí. Tady jsou:

 • nevystavovat mrazu (na to jsou velmi náchylné)
 • postavte ji na světlé místo a ne na průvan (takže na okno, kterým nejčastěji větráte určitě ne)
 • doma ji rozbalte až po chvíli, kdy si ji z obchodu donesete
 • zalévejte málo a pravidelně a POZOR – odstátou vodou, chlór jí nedělá dobře

 

 

A ještě jedna taková soukromá rada. Nekupovala bych ji v obchodech tipu Kaufland apod. Sice jsou tam levnější, ale už jen transport ve vozíku v tomto počasí udělá škody. Nikdo vám ji tam totiž obvykle nezabalí do papíru, aby byla při transportu před chladem chráněna.

Tak jsem si tu dnes zahrála na chytrou, ale doufám, že to někomu pomůže. Já jsem zvědavá, jestli i mně:-).

Pěkný dne.

 

16 Comments

 1. Je krásná. A stejně tak zněl můj požadavek na milého. Ne červenou. Tak mám žlutou, pozlacenou 😀
  Když jí dáš šanci, je z ní pak pěkný keřík. Jedna mi vydržela rok, tedy jen zelená, pak se před Vánoci odporoučela. Je dost náchylná na zálivku. Přesně jak píšeš, často a málo. Já někdy zapomenu, pak dávám víc, což jí vůbec nedělá dobře.
  A ještě nemá ráda přesuny i doma. Reaguje na to opadem listů.
  Ta tvá je tak pěkně něžná, držím jí palce 🙂

  • M.

   Dekuji, Marti, no uvidim, nikdy mi neprezila Vanoce, ale to jsem zadne rady nedodržovala, tak uvidíme. Hezky vecer. M.

 2. Po několika letech jsem si také vánoční hvězdu letos koupila, takže se mi Tvoje rady budou určitě hodit:-). Tak snad se mi tu moji tmavě růžovou podaří uchovat co nejdéle krásnou.
  Pěkný den
  Henrieta

 3. Jo, o tom chladu vím, jen mám doma tu smůlu, že mám asi jen jediné okno, kam ji mohu umístit, kde je světlo a nevětráme, jelikož jinak máme tmavý byteček…no a na tom okně mám plno orchidejí…takže letos počítám s tím, že mi chudinky hvězdy opadají hned po svátcích. Dokonce jsem měla jednu, která mi vydržela asi dva roky, ale letos, pár týdnů zpátky, úplně seschla 🙁 Ale nevadí, vlastně mě i baví, kupovat si ji každý rok, je to hezky vánoční 🙂 A ta vaše bílá je krásná, jednu mám i tady v práci, té se zatím daří 😀 🙂 Přeji úspěchy!

 4. Já jsem si letos hvězdu zas po letech chtěla koupit a zatím na to nedošlo. Do práce jsem si koupila hyacint a doma asi živou kytku mít nebudu, jen chvojí ve váze. Vlastně ne – mám od podzimu vřes, teď dokonce se světýlky…. 😀
  Hezký večer

 5. Marcelko, podobné rady jsem dostala kdysi, když mi hvězda zakoupená ve výše zmiňovaném obchodě do pár dnů opadala. Pokud venku mrzne, nedoporučují ji kupovat. Nejlépe, pokud je nad nulou a rychle do tepla.
  Přej krásný večer a ať Ti nová hvězda vydrží co nejdéle. D.

 6. S stejnými radami mi ta loňská vydržela. Aplikovala jsem to na tu letošní a nic moc. Opadala. Tak ať se té tvé daří 😉 Hezký večer Marci, D.

 7. Helena

  Marcelko, letos mám doma hned 3 – dvě světlé jsem si koupila, mám je v předsíni, moc jim to tam sluší a moc se líbí našemu Aaronovi, tak nevím, jak dlouho ta láska vydrží. Červenou mám v obýváku v teple a zatím drží…
  Ale jsou mezi námi tací, kteří ji umí uchovat v kondici do dalších Vánoc. To já tedy ne!
  Pa, Helena

  • M.

   Nevim, jak mate v predsini teplo, ale mají ho pry rady, tak snad se jim bude dařit. Moje mamka ji mela roky, ja nikdy. Pekne dny. M.

Leave a Reply