Testovala jsem tulipány

Nedávno jsem na nějakém zahraničním IG účtu viděla video, jak prodloužit život tulipánům ve váze. Rozhodla jsem se to vyzkoušet. Postup jsem si nezaznamenala, takže to byla trochu improvizace, hlavně to bylo, tuším, v němčině a je dost možné, že mi nějaké detaily unikly.

Jak jsem na to šla já a jaký byl výsledek? Schválně jsem udělala dvě skupinky tulipánů do dvou váz. U jedné jsem postupovala klasicky, u druhé dle pokynů z onoho návodu.

Tulipány jsem seřízla vodorovně, ne šikmo jako obvykle. Do sklenice jsem dala menší množství vody, protože vím už déle, že to tulipánům takto vyhovuje. Nejspodnější list jsem odtrhla. Do jedné vázy jsem vhodila asi 4 kostky ledu, do druhé ne. V první váze jsem stonek tulipánů kousek pod květem maličko prořízla nožem. To mělo zabránit jejich typickému ohýbání po několika dnech. U druhé vázy jsem seříznuté tulipány dala do vody hned. A tady fotodokumentace.

Takto ano
Takto ne

Výchozí stav:

O dva dny později:

Po týdnu:

Také se vám zdá, že nevidíte rozdíl? Správně, ani já ne:-). Pravda, ty ve větší váze se tolik neohnuly. Může to být tím zákrokem nožem, ale i faktem, že jsou v o něco málo vyšší váze a stonky jsou lépe podepřené. Možná jsem na nějaký krok zapomněla, i když myslím, že ne, možná je to tím, že jsem jim celý týden neměnila vodu a možná je to i tím, že to nefunguje:-). Každopádně týden je za mě na tulipány v tomto stavu dobrý výkon.

Toto foto je z prvního dne.

Na IG někdo psal, že přidává kostky ledu denně, chladno jim život určitě prodlouží a dává také jen cca 2 cm vody.

A co vy? Máte nějakou zaručenou radu?

Hezké dny.

14 Comments

 1. Hanka

  Když tulipány dostanu- seříznu asi 2cm rovně -nikdy jsem neseřezávala šikmo, Šikno seřezávám jen růže . Vodu jen doplňuji -rychle ji vždy vypijou . Dávám je do vyšší vázy a je jistota, že drží rovné. Ale mně se líbí i “rozjívené” jak jim říkám když se rovrkočí…..a hodně rozkvetou. Vydrží určitě víc než týden, ale asi je to i tím, že máme doma chladněji.Ať ti dělá radost každá kytice. Nyní mám ve váze 50 narcisek – nemám ráda jejich vůni, ale jsou krásné je to jako sluníčko.Měj Marcelko krásné dny ♥ Hanka

 2. Anonymous

  Dobrý den, tulipány jsou jediné rostliny, které rostou i ve váze. Aby se Vám neohýbaly, je potřeba je sestříhávat častěji. Je důležité nezapomínat na vodu. Ta hraje v “kouzlu” taky moc důležitou roli😊. Tulipány miluju, takže jsem taky pátrala, jak na ně😉. Hezký den a krásné jaro, Kateřina

  • M.

   Dekuji, Katko, zksuim se trochu vybičovat a priste menit vic vodu a zastrihnout vícekrát. Pekne dny. M.

 3. Ilona Řezaninová

  Marcelko,
  já dávám při odchodu z kanceláře kytky do ledničky 😉
  A doma přes zimu na noc do garáže 🙂
  A funguje to , nejen u tulipánů, ale i růží,…. vydrží mi ve váze týden, do další koupě 🙂
  Jen pozor, některé druhy jako třeba anturie, to nedávají 😉
  Myslím, že hodně také záleží v jakém stavu květiny koupíš !
  Tak ať nám ty květiny už začnou růst na zahrádce a máme po starostech 🙂

  • M.

   Ilco, tady tedy musim obdivovat tu disciplinu. Jsem lina denne menit vodu, netoz kytk ynekam nosit:-). M.

 4. Taky každý den čistou a studenou vodu u všech řezaných kytek. To životnost taky trochu prodlouží, hlavně u Lilií.

  Já se tedy kochám tou tvojí Pileou, je nádherná. Hnojíš jí?

  • M.

   Jenze ja jsem lenoch na tu denní peci:-). I na hnojeni, takze ne, pieu nehnojim:-). Hezky den, Marti. M.

 5. Helena

  Marcelko, jsi dobrá, e si to vyzkoušela. Myslím, že jde hlavně o to, jak dlouho ty tulipány byly v obchodě :o) Taky dávám jen málo vody, chlad jim rozhodně prospívá, dokonce bych řekla, že některé barvy jsou trvanlivější…
  Měj hezké dny, Helena

  • M.

   S temi barvami je to mozne, Helenko, a ano, uricte hraje roli i fakt, v jakem stavu cerstvosti si je doneseme domu. M.

 6. Marcel, také nevidím rozdíl. I já tulipány seříznu rovně a dávám málo vody, pokud se tulipány zkroutí, stačí je položit do studené vody, třeba ve vaně a prý se narovnají. Ale nezkoušela jsem. Jinak mi většinou vydrží týden. :o)
  Přeji krásný večer. D.

  • M.

   Tak tenhle trik se studenou vodou jsem neslyšela. Je pravda, ze na to nemam ani moc cas, mozna chut:-). Hezke dny. Daso. M.

 7. Tak pro mne je novinka, že tulipánům vyhovuje méně vody. Příště vyzkouším, ale zas se trochu bojím, jestli nezůstanou při mé skleróze druhý den na suchu 😉
  Hezký večer

Leave a Reply