Slovinsko – dovolená 2019 – část IV.

Poslední příspěvek z naší dovolené bude o zpáteční cestě. Díky nedorozumění dcery majitelky penzionu v mailech jsme omylem žili v domnění, že odjíždíme o den déle, ale realita byla jiná. Nicméně jsme se o poslední výlet neochudili.

A tady přijde řeč znovu o řece Soča. Tu jsme přejížděli a přecházeli směrem k vodopádu Velki Kozjak. To místo jsem si musela nafotit na několika místech.

K vodopádu se přechází přes most nad Sočou. Nedokážu slovy vyjádřit, jak nádherná tam ta voda je. Mohla bych tam stát a kochat se hodiny.

…a tohle bych si chtěla užít někdy příště…
…no není to nádhera?…

Příjemně mě překvapila i samotná procházka k vodopádu. Místy jsem měla pocit, že se nacházím v džungli, díky vlhkosti a flóře na cestě. Přesto to byla cesta snadná, za pár minut jste u vodopádu.

…nemýlím se, když si myslím, že jsme potkali bramboříky v přírodě?…

Měli jsem štěstí, právě tam dorazila skupina horolezců, nebo jak se jim říká, s vůdcem a vodopád slézali/seskakovali – cca z poloviny. Za mě mají obdiv, protože to je už trochu příliš na můj vkus, vlastně hodně příliš:-).

…tohle byl první odvážný, který do vody skočil a zbytek účastníků fotil a natáčel…

V plánu bylo ještě jezero v Itálii, ale kvůli prudkému dešti jsme se na něj podívali z okna a vyrazili domů.

Pár postřehů závěrem:

 • Slovinsko je nádherná země a určitě za návštěvu stojí, jen já mám pocit, že je vhodnější pro lidi aktivní, ne tolik pro povaleče u vody, i když i to by tam provozovat šlo:-)
 • jednoduše se tam domluvíte anglicky, i s kuchařem v restauraci:-), slovinština se snadno “dekóduje”, češtině se hodně podobá (nejvíce mě zaujala dvě slova – dobro došli/vítejte a otrok/dítě – s čímž tedy nesouhlasila naše dcera, když jsme ji tak oslovovali:-)
 • rozdíl v počtu turistů je markantní ve všední dny a o víkendu, to mějte na paměti, protože takové ty nej turistické cíle mohou být turisty doslova přeplněny a fronty by vám celkový dojem mohly o víkendu pokazit, my měli štěstí
 • jak ušetřit na vstupech? koupili jsme si v info centru speciální kartu, kde zaplatíte paušál a pak máte buď vstupy na některá místa úplně zdarma nebo se slevou, parkování zdarma, konkrétní busy zdarma …POZOR!… doporučuji předem cíle naplánovat a propočítat, zda se vám to vyplatí – my koupili kartu za 19E na osobu/3 dny (na 5 dní, tuším, za 26E), kde bylo na 1 osobu 1 dítě do 14 zdarma, Barča byla také zdarma všude, protože jí je 6, také si zjistěte, kam karta platí, na soukromém parkovišti u vodopádu Savica platit musíte, ceny za parkování se různí místo od místa- paušál 5E, ale i 3E na hodinu
 • vstupné vybírají Slovinci třeba i na vodopád, obvykle jsme šli kousek trasou k cíli a po několika metrech, desítkách nebo stovkách, budka s výběrčími, běžně se platí něco kolem 3-5E za dospělého, s kartou /viz. výše/ někde neplatíte
 • počítejte se zamotanou hlavou ze serpentin, těch je tam nepočítaně a cesty jsou úzké
 • Čechy potkáte na každém rohu, doslova
 • slovinskou kuchyni jsme zkusili, ale neoslovila nás:-(, možná jsme jen neměli štěstí
 • pokud budete přímo v Ribčev Laz, kde jsme bydleli, zajděte do burgrárny, je tam jediná a grilují skvěle! Lidé stojí frontu a čekají, až se uvolní místa k sezení, to je jediná nevýhoda, ale nedivím se. Obsluha rychlá, milá, ochotná. Burger vás bude stát kolem 8 – 9E.
 • koupat v řece Soča i v celém Triglavském parku se nesmí, na což jsme přišli tedy trochu pozdě a toto pravidlo porušili. Je fakt, že jsem neměla pocit, že by to někdo řešil, kontroloval a dohlížel na to. To jen mezi námi:-).
 • jste v horách, kde se počasí může změnit vcukuletu, nám štěstí opět přálo, až na cestu domů a jednu průtrž, kterou jsme ale sledovali z apartmánu
 • doporučuji do vody boty, kameny a kamínky byly u řek stejně jako u jezera
 • cesta tam nám trvala cca 8,5 hodiny a byla naprosto v poklidu, vyráželi jsme v hlavní sezóně v neděli brzy ráno, ve Slovinsku jsme se vyhnuli dálnici, až mě zaráželo, jak klidný byl provoz
 • z barvy jezer i řek vás bude přecházet zrak, na to se připravte:-), nikde jinde jsem takovou smaragdovou vodu neviděla, stojí to za to!

Článek delší, ale vzhledem k počtu českých turistů tam by se to mohlo někomu hodit.

Mějte se fajn.

14 Comments

 1. Marcelko, parádní fotky od vodopádu. Tam jsme nebyli, tak jsem se ráda pokochala. Nám se ve Slovinsku taky moc líbilo.

 2. Ilona Řezaninová

  Marcelo, nádherné fotky ze Slovinska :-)Musela to být krásná dovolená !Užívejte i doma a doufám, že už je malý zdráv !

  • M.

   Ilonko, moc dekuji. Honzik je lepsi, není to 100pro, ale uz to nabira ten spravny směr:-). Pekne dny. M.

 3. Helena

  Marcelko, naplánovali a uskutečnili jste překrásnou dovolenou. Ve Slovinsku jsem byla několikrát (víc tedy u moře než v horách),s tvými informacemi se to shoduje, jen to jídlo my měli dobré (ryby, zelenina, ovoce – prostě u moře).
  Přeji hezké dny, Helena

  • M.

   Dekuji, Helenko, my jsme se mori vyhnuli s tim, ze jsme si rikali, ze tam asi nebude ono, hodne betonu a tak, ale asi jsme se mylili:-). Kazdopadne verim, ze Piran bude fajn. Ryby my moc nejime:-), ale kdo je ma rad, musí si u more lebedit. M.

 4. Anonymous

  Nádherné fotky -musela to být kouzelná dovolená v nádherné přírodě, krásnou druhou půlku prázdnin,Hanka

 5. Romana

  Krásné fotky Marcelo, věřím, že máte zážitky na dlouhou dobu:-), všimli jste si, že by mohli po horách chodit také psi? Příjemné léto přeji!

Leave a Reply