Irsko – poslední výletní den -Giant´s Causeway

12. 8. byl den, kdy jsme balili kufry v Bovagh House a odjížděli do místa konání svatby Limepark Cottages. Přesto jsme po cestě stihli zastávku na jedné z nejnavštěvovanějších turistických destinací této oblasti Giant´s Causeway.

Více informací jsem si vypůjčila z Wikipedie:

Giant’s Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody, irsky Clochán an Aifir nebo Clochán na bhFómharach[1]) je zvláštní geologický útvar v Severním Irsku, který se řadí mezi kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. V oblasti se nachází okolo 40 000 sloupců čediče,[2] které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Nachází se v hrabství Antrim v Severním Irsku přibližně tři kilometry od města Bushmills. Tento přírodní úkaz byl v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě a o rok později byl prohlášen národní přírodní rezervací. Sloupce čediče vytváří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. Většina těchto sloupců je šestistěnná, ale dají se mezi nimi pozorovat i kusy, které mají čtyři, pět, sedm i osm stěn.[2] Nejvyšší odkrytý sloupec měří 12 metrů a lávový příkrov zde dosahuje mocnosti 28 metrů.

Míří sem davy lidí:

 

 

 

 

Místy je to opravdové mraveniště, ale dají se ulovit i hezké fotky bez lidí.

Nejdříve to vypadalo na zamračený den s mlhou. Ta se ale posléze rozplynula a my měli opět štěstí:-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A to bylo naše poslední výletní místo. Poté jsme dva dny strávili s rodinou nevěsty. První byl seznamovací a ten druhý slavnostní, svatební.

A tím se uzavírá kruh, který jsem začala prvním článkem o Irsku, o svatbě. Byla to skutečně naše nejlepší dovolená, na kterou budu s radostí vzpomínat. Pokud jste někdy jen trochu uvažovali o návštěvě této země a zatím tak neučinili, udělejte to, stojí za viděnou.

Krásný den.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 Comments

 1. Zajímavý geologický útvar – moc semi líbí jak samotné kameny, tak i okolí. Je vidět, že je hodně známý a turisticky populární, ale takovou krásu stojí za to vidět, i když se tam jde trochu jako v průvodu…

 2. Helena

  Fantastické!
  Moc děkuji za všechny reportáže a přeji krásný večer, Marcelko! Helena

 3. Marcelko, nic podobného jsem nikdy neviděla. Je to úžasné! Po pravdě…nevěřila bych, že by mě Irsko k dovolené lákalo. Ale když vidím Tvoje záběry, čtu Tvé poznatky, zjišťuji, že to bude zajímavá země.
  Měj se krásně a užij poslední týden prázdnin v poklidu.
  Henrieta

  • M.

   Ja tak nejak vedela, ze Irsko bude něco pro me, to se potvrdilo, ale tolik jsem asi necekala. Hezky den, Henriet, a dekuji. M.

 4. Opravdu nádherné místo. Nikdy jsem neuvažovala, že bych ho chtěla vidět, ale podle počasí je tam přesně tak, jak to mám ráda 😉 Hezkou neděli Marci, D.

 5. Marcelko, opět dokonalé místo jste navštívili. No a ta úvodní fotka je skvělá, vlastně všechny fotky jsou skvělé. Ty kameny a kamenné útvary, to se prostě neokouká a tak roluji stále nahoru a dolů. A těch lidiček je tam opravdu jako mravenců, takže pořídit fotky bez nich asi bylo náročné, ale povedlo se Ti to. Je tam nádherně, ale jestli se do Irska někdy podíváme, opravdu nevím, takže moc, moc děkuji za milé zprostředkování.
  Hezkou neděli. D.

  • M.

   Mila Daso, moc dekuji. Vim, ze Irsko není tak hojne navstevovane jako jiné evropske země, jsem ale rada, ze jsme se tam vydali a doufam, ze ne naposledy. Pekny vecer. M.

 6. Veronika P.

  Nádherná krajina, nádherné fotky… musela to být úžasná dovolená…
  V.

 7. Anonymous

  Bola som tam… lavy kotnik dochramany, prsalo ako u nich byva zvykom- aj tak to bol zazitok. Este som tam navsticila vela inych prekrasnych miest- mam tam rodinu…krasny kut zeme- taky drsny.. a aj v bushmils som bola… ako odmenu za bolest a zmoknutie…

 8. Konecne jsem si nasla cas procist celou ‘cestopisnou serii’ o Irsku a musim rict, ze me to obrovsky nalakalo! Ja mam obecne rada spis kulturu, stavby… manzel zase prirodu. Toto vypada na hezky kompromis vhodny i pro deti. Pisu si na wishlist a snad to nekdy vyjde. Verim, ze i svatba byla uzasna a pro potomstvo jedinecny zazitek. Fotky opet nadherne!!! 🙂

Leave a Reply