Harasov

Jedna z našich letních cest vedla k rybníku Harasov v CHKO Kokořín. Najdete zde nádherné přírodní koupání mezi skalami u vody plné leknínů.

Je to sice hned u silnice, ale ta nebyla nijak frekventovaná a nerušila nás. Prošli jsme se kolem hradu Harasov, respektive jeho zbytku, a po okolí. Více se  o hradu můžete dočíst třeba tady. V dnešní době už z něj k vidění moc není, historie je ale vcelku zajímavá.

 

 

 

 

 

 

…skály v okolí…

 

 

 

 

Naproti tomuto hradu, hned u silnice, stojí hotel, který nechal postavit hrabě Bedřich  Lobkowicz. Hotel má ideální polohu ne příliš daleko od Prahy, navíc v malebném místě Kokořínska. Za první republiky to bývala hojně vyhledávaná destinace, kam vyrážely i filmové hvězdy jako Oldřich Nový.

Citace ze stránek www.ctidoma.cz:

Z kroniky z roku 1915 víme, že hotel byl opravdu exkluzivní. Nabízel 26 moderně zařízených pokojů s balkóny. Velký Máchův sál pak sloužil jako místo, kde se všichni hosté scházeli. Kuchyně hotelu byla prý výborná a ceny mírné, pro hosty byl dostupný telefon, což bylo velmi moderní.

Ta budova je v současné době velmi zchátralá, ale i tak je patrné, že musela být exkluzivní. V mých očích je nádherná. Já tam toho Oldu Nového úplně vidím, jak se kochá okolím:-), co vy?

 

 

 

Nyní tam probíhá stavba dřevěného srubu, který sem dle mého názoru nepasuje, ale možná poskytne zázemí pro ty, co do Harasova zajdou na koupání, to tam zatím není. Skoro nikdo tam nebyl, pro mě ideální:-).

 

Krásnou neděli.

20 Comments

 1. Na Kokořínsku jsme byli, ale u tohoto rybníka ne. Té budovy je fakt škoda, je vidět, že byla (a mohla by po rekonstrukci zase být) krásná.

  • M.

   Ja doufam, ze se toho někdo ujme, někdo sikovny, myslim, ze je opravdu na bezvadnem miste. Pekny den. Stano. M.

 2. Marci, to je nádherné místo! A ta budova mi učarovala, stejně jako tobě. Bylo by zajímavé, moci otočit prstýnkem a vidět to místo v dobách, kdy bylo plné hostů… K.

 3. Marcelko, ani netušíš, jaké jsi ve mě vyvolala vzpomínky.V Harasově jsem byla naposledy před 27 lety, manžel tam jezdil s dětmi na tábor.
  Děkuji za krásné fotky.
  Jana

  • M.

   Jee, Jani, tak to me tesi. My tam dokonce kolem tabora prochazeli a rikali si, jake bezva místo na tabor to je. Hezky den. M.

 4. Marcelko, rozplývám se blahem nad nádhernými fotkami z úžasného místa, o kterém jsem nikdy neslyšela. S manželem máme rádi tyto staré budovy, co něco pamatují. I okolí je úžasné. Moc děkuji za milou procházku s tebou. D.

 5. Monika

  Nádherné miesto ako stvorené na pokojný výlet. Škoda tej starej budovy. V dobe keď slúžila svojmu účelu to muselo byť veľmi romantické zákutie.

  • M.

   Ano, pevne doufam, ze budova bude jednou zase slouzit lidem, je nadherna, pekny den. Moniko. M.

 6. Helena

  Marcelko, tohle místo neznám a moc děkuji za krásné představení. Starý hotel musel být úžasný, noblesa a elegance! Škoda, přeškoda…
  Přeji hezký den, Helena

  • M.

   Lenko, moc dekuji, chyby si vedoma nejsem, dekuji za upozorneni. Priznavam, ze jsem si oprav nevsimla, nicmene me to skutecne moc tesi, kouknu na odkaz, i když nemam fb, snad se tam nejak dostanu:-).Pekny podvecer. M.

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )