Frýdštejn

V sobotu jsme se z ničeho nic rozhodli vyrazit na výlet. Vykouklo sluníčko a my se nechali zlákat, ač jsem původně chtěla pracovat na zahradě.

Přesně před rokem jsme jeli na zříceninu hradu Frýdštejn na Jablonecku. Tehdy bylo slunečné počasí, na zemi koberec ze žlutého listí, naprostá nádhera. Letos jsme doufali v totéž. Bohužel. U nás slunce, tam mlha, ale náladu nám to nezkazilo. Už jen cesta samotná je příjemná. Miluju jízdu v tomto období – silnice jsou lemované barevnými stromy a u těch vedlejších leží popadaná jablka pěkně v řadě. Sem tam se snáší lístek k zemi. Kochám se:-).

Výlet na Frýdštejn je ideální i pro malé děti. Parkoviště je cca 80 m od kapličky, kam dojdete po hlavní, a pak už po příjemné asfaltce, ale ne pro auta, až ke zřícenině, asi 500m. Všude kolem stromy, klid, nádhera.

dsc_0245_1

 

dsc_0246_1

 

dsc_0250_1

 

dsc_0234_1

 

dsc_0244_1

 

A u posledního domu, než vstoupíte na cestu výše, jsme se pomazlili s tímhle krasavcem. Pro Barču to nemohl být lepší začátek cesty – pejsky miluje:-).

dsc_0232_1

Samotné zřícenině dominuje asi 15 m vysoká věž. Na ni opatrně, schody tam jsou pěkně strmé, ale i my to zvládli. Jen výhled bohužel nebyl daleký. Tak jsme alespoň prozkoumali různé místnosti a zákoutí a dokonce našli i poklad:-) Jak Honzíkovi vrtalo hlavou, že už i rytíři jedli kyselé žížaly:-).

dsc_0321

 

dsc_0256_1

 

dsc_0271_1

 

dsc_0273_1

 

dsc_0261_1

 

dsc_0259_1

 

dsc_0319_1

 

dsc_0277_1

 

dsc_0278_1

 

dsc_0314_1

Na oběd jsme se objednali do hospůdky Ábelův mlýn. Nebyli jsem tam prvně, takže jsme věděli, že jdeme na jistotu. Jsou též na Maurerově seznamu a vaří výborně. Navíc se najíte v příjemném vesnickém prostředí. Prostory jsou menší, lidé si tu jsou blíž, ale jinak bych nemohla vytknout nic. Jen raději dopředu objednat.

dsc_0328

 

dsc_0343_1

 

dsc_0348_1

Dokonalá vepřová líčka na červeném víně:

dsc_0338_1

A okolí:

dsc_0351_1

 

Byl to prima den. Další z mých podzimních plánů splněn – výlet. A já pevně věřím, že nebyl letošní poslední.

Hezký den.

podpis_V1

12 Comments

 1. Marci chtela jsem se uz driv zeptat.ty jsi od Liberce? Vidis na Frydstejne jsme nebylin.vzdy jsem si myslela ze je to nepripustne pro deti..takze diky za tip :). M.

  • M.

   Marti, ne tak docela, spis k blize k MB:-). Tam s dětmi urco ano, ale letos mají otevreno uz jen tyden. M.

 2. To musel být nádherný výlet a ty žížalky – super :-)) Mám ráda, takto udržované stavby (kámen a nové schody, zábradlí) Moc hezké fotky, mějte se 🙂 D.

  • M.

   Pejsek byl opravdu uzasny. Tak moc byl rad, ze jsme se u nej zastavili:-). Diky, Kajo. M.

 3. Mám ráda zříceniny a na téhle jsme ještě nebyli. Tak až někdy zavítáme na sever, mám tip, kam se taky podívat. A moc hezké fotky z cesty – úplně na mne dýchl ten správný podzim.

 4. Helena Davidová

  To je dokonalá podzimní romantika. Na Frýdštejně jsem byla před mnoha lety, ráda si to někdy zopakuji – nádhera!
  Marcelko, měj hezký večer. Helena

Komentář (email, ani další údaje nejsou povinné, pokud svůj komentář nevidíte, čeká na schválení, zařídím co nejdříve:-) )